Oddanie pojazdu na złom to najszybszy sposób na pozbycie się starego, nienadającego się do użytku wraku. Złomowanie auta w legalnej stacji demontażu umożliwia jego wyrejestrowanie i rezygnację z polisy ubezpieczeniowej. Co jednak w sytuacji, gdy samochód jest niekompletny i brakuje w nim części lub elementów wyposażenia? Bez obaw – taki pojazd również możesz legalnie zezłomować! Jak? Zobacz!
Złomowanie niekompletnego auta – ogólne zasady
Zgodnie z polskim prawem, legalnie działająca stacja demontażu zobowiązana jest przyjąć każdy pojazd, który został wycofany z eksploatacji. To praktycznie zamyka rozważania na temat tego, czy auto-szrot może odmówić złomowania samochodu – nie ma do tego prawa. Musisz jednak wiedzieć, że złomowiska przyjmują pojazdy, których rzeczywista masa całkowita w momencie przekazania wynosi minimum 90% wagi wpisanej w dowód rejestracyjny. A co z autami niekompletnymi, pozbawionymi np. silnika, elementów układu wydechowego, zbiornika paliwa lub innych podzespołów? Bez obaw – stacja demontażu przyjmuje również pojazdy, które nie spełniają kryterium 90% wagi.
Jednak w tym przypadku, za każdy brakujący kilogram szrot może wyliczyć Ci dodatkową opłatę. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie w zależności od złomowiska, dlatego planując złomowanie niekompletnego auta, sprawdź wcześniej wartość takiej opłaty. Zwykle nie powinna ona przekraczać kilku złotych za kilogram. Najlepszym pomysłem jest oczywiście porównanie stawek obowiązujących w okolicznych stacjach demontażu i na złomowiskach.
Auto z niekompletnym wyposażeniem
Zdarza się, że kierowcy, chcąc jeszcze trochę zarobić na wraku, decydują się na demontaż wartościowych części, np. silnika, radia, komputera pokładowego czy akumulatora, by sprzedać je za atrakcyjną cenę na rynku wtórnym. Jeśli w aucie brakuje drobnych elementów wyposażenia, zazwyczaj jego kasacja odbywa się bez żadnych problemów. W przypadku bardziej znaczących ubytków konieczna może być dopłata ze strony właściciela. Nie należy jednak zapominać o tym, że jakiekolwiek próby demontażu samochodu na własną rękę są nielegalne.
Dodatkowe warunki przy złomowaniu niekompletnych aut
Zdarza się, że skup mimo znacznych ubytków nie naliczy Ci dodatkowej opłaty za złomowanie niekompletnego auta. Wiele zależy od dodatkowych ustaleń z odbiorcą. Mają one charakter indywidualny – firma może np. odebrać od Ciebie samochód na swój koszt, nie obciążając Cię żadnymi opłatami, ale też nie płacąc za złom. W innym przypadku możesz samodzielnie dostarczyć pojazd na złomowisko, inkasując za niego równowartość ceny złomu. Ważne, by wybrać optymalne rozwiązanie, które nie tylko nie będzie wymagało dodatkowej dopłaty, ale również – pozwoli pozbyć się samochodu z choćby minimalnym zyskiem.
Skup i kasacja niekompletnych aut
Interesuje Cię skup aut, który zapewnia najlepsze warunki złomowania samochodów w województwie kujawsko-pomorskim? Autokasacja „U Jacka” to gwarancja legalnej, bezproblemowej i korzystnej transakcji. Z nami pozbędziesz się starego wraku bez dodatkowych dopłat i zbędnych formalności, otrzymując wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające przekazanie auta do kasacji. Skontaktuj się z nami!