Co to znaczy samochód powypadkowy?

Co to znaczy samochód powypadkowy?

Czy każdy pojazd po stłuczce nadaje się już tylko do kasacji? Oczywiście, że nie. Niektóre nie wymagają nawet odnotowania udziału w zderzeniu. Zatem co to znaczy samochód powypadkowy? Kiedy możemy używać takiego terminu, a w jakich sytuacjach nie ma tego obowiązku?

Stłuczka — czy samochód jest już powypadkowy?

Drobne stłuczki to niestety częste zjawisko na drogach. Większości kierowców przytrafiło się choć raz uczestniczyć w takim zdarzeniu. Najpowszechniejsze są tak zwane potocznie obcierki przy parkowaniu. Wąskie miejsca postojowe często bywają przyczyną takich drobnych przetarć jednego pojazdu o drugi. Przytrafia się to niemal każdemu, bez względu na jego umiejętności kierowania. Kabina ma ograniczoną widoczność, a nierzadko wjeżdżanie w strefę postoju odbywa się „na milimetry”.

Czy jeśli dojdzie do takiego drobnego incydentu, auto trzeba określić jako samochód powypadkowy? Nie. Gdyby tak było, po polskich drogach jeździłyby niemal wyłącznie takie, a zatem ich ceny na rynku wtórnym byłyby o wiele niższe, bo, jak wiemy, takie maszyny tracą na wartości. W takim razie co to znaczy samochód powypadkowy?

Co wpływa na miano powypadkowego samochodu?

Wypadek czy kolizja? Które zdarzenie decyduje o tym, czy dany pojazd można określić tym terminem? Jedno i drugie. Jednak nie każda taka sytuacja czyni auto powypadkowym. Wszystko zależy od skali zaistniałych zniszczeń. Zgodnie z prawniczą definicją, o konieczności określania maszyny tym mianem decyduje fakt znaczącego uszkodzenia karoserii, podwozia lub jednej z najważniejszych części mechanicznej (jak np. silnik), gdy wymagają one remontu.

Jeżeli zatem w wyniku zderzenia dojdzie do zarysowania blachy czy zderzaka, starcia lakieru lub nawet stłuczenia reflektora, nie zachodzi konieczność opisywania swojego pojazdu jako powypadkowego. Kierowca jest do tego zobligowany, jeśli karoseria została znacząco wgnieciona, uszkodzone zostały elementy podwozia i zawieszenia lub doszło do poważnej awarii jakiegoś układu decydującego o jakości jazdy lub wpływającego na jego przyszłe funkcjonowanie.

Reflektor można bez trudu wymienić na nowy, a czynność ta nie ma znaczenia w kontekście sprawności wozu. Jeśli jednak auto musi być składane z nowych części konstrukcyjnych (np. drzwi, przód, tył) lub silnik wymaga wymiany połowy elementów, może to negatywnie wpływać na bezpieczeństwo prowadzenia lub trwałość i niezawodność naprawionej maszyny. Dlatego wtedy jest to już samochód powypadkowy, bo konieczność zastosowania nowego elementu rzutuje na całość.

Kiedy można odwiedzić już tylko skup samochodów powypadkowych?

Poważne wypadki bardzo często przekreślają możliwość dalszego użytkowania auta. W niektórych przypadkach naprawy są możliwe, ale stają się nieopłacalne. Rozmiar zaistniałych szkód bardzo zaniża wartość pojazdu i nawet wymiana części nie sprawi, że ponownie ona wzrośnie. Mało kto chce jeździć maszyną sztukowaną z kilku różnych. Dlatego intensywne zdarzenia zazwyczaj oznaczają, że wóz nada się już tylko na skup samochodów powypadkowych.

Korzystaj z usług najlepszych

Jeżeli jesteś w sytuacji, gdy musisz skorzystać z usług skupu samochodowego czy złomowiska, wybierz rozsądnie firmę. Współpracuj tylko z uczciwymi ekipami, które płacą gotówką i oferują pomoc przy załatwieniu formalności. Tak działa Autokasacja u Jacka.

Co to znaczy samochód powypadkowy?
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu