Jak sprawdzić numer VIN?

Jak sprawdzić numer VIN?

Planując kupno samochodu na rynku wtórnym, warto dokładnie poznać jego dotychczasową historię, fabryczne wyposażenie oraz najważniejsze fakty dotyczące użytkowania pojazdu przez poprzednich właścicieli. Wszystkiego tego dowiesz się, weryfikując numer VIN. Czym jest, gdzie go znaleźć i dlaczego jego sprawdzenie powinno być jednym z pierwszych kroków przy zakupie używanego auta? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest nr VIN i o czym informuje?

Unikalny dla każdego samochodu VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer weryfikacyjny pojazdu, składający się z ciągu liter oraz cyfr. Za pomocą odpowiedniego zestawu znaków zakodowane są w nim podstawowe informacje dotyczące m.in. marki, modelu i rocznika auta, ale także jego historii, przebiegu oraz wiele innych, istotnych dla potencjalnego nabywcy danych.

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN samochodu przed zakupem

Rozkodowanie numeru VIN pozwala sprawdzić np. to, czy:

  • interesujący Cię pojazd został w przeszłości zgłoszony jako uczestniczący w wypadku lub kolizji drogowej,
  • licznik w samochodzie nie był cofnięty,
  • auto nie zostało skradzione,
  • pojazd podlegał poważniejszym naprawom,
  • w konstrukcji wprowadzono jakieś istotne zmiany.

Identyfikator VIN dostarcza również bardzo wielu informacji na temat standardu wyposażenia samochodu. Po rozkodowaniu numeru wszystkie uzyskane informacje możesz porównać z tym, co sprzedawca przedstawił w ogłoszeniu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieścisłości, możesz żądać od właściciela pojazdu wyjaśnień lub wycofać się z budzącego Twoje wątpliwości zakupu jeszcze przed podpisaniem umowy i przekazaniem pieniędzy.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić numer VIN? Najpierw musisz go odszukać. Identyfikator na pewno znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w sekcji oznaczonej literą E. Możesz również poszukać go na nadwoziu samochodu. Obszary, na których najczęściej mocowane są tabliczki z kodem, to m.in.: słupek karoserii, miejsce przy fotelu pasażera czy podszybie pojazdu. Numery VIN możesz rozkodować, korzystając m.in. ze strony historiapojazdu.gov.pl, zawierającej informacje z rejestru CEPiK, a także używając internetowych baz danych o samochodach używanych. Za drobną opłatą zyskasz dostęp do bardzo szczegółowych wiadomości, nie tylko z krajowego, ale również zagranicznych rejestrów.

Kupujesz używane auto? Wybierz sprawdzonego sprzedawcę!

Niewielki wydatek pozwalający sprawdzić numer VIN da Ci gwarancję zakupu auta z pozytywną historią lub pozwoli w porę zrezygnować z wątpliwej transakcji. Z całą pewnością warto dopełnić tej formalności, kupując maszynę na rynku wtórnym. Chcesz nabyć samochód z bezpiecznego źródła? Autokasacja „U Jacka” prowadzi również sprzedaż pojazdów używanych w przystępnych cenach. U nas kupisz auto legalnie i bez zbędnych formalności. Sprawdź aktualną ofertę! Odwiedź jeden z oddziałów lub skontaktuj się z nami i spytaj o interesujący Cię model samochodu!

Jak sprawdzić numer VIN?
Średnia:5 na 1

Dodaj komentarz

Close Menu