Sprzedaż auta to skomplikowana operacja handlowa, do której należy odpowiednio się przygotować. Oprócz opracowania niezbędnych dokumentów, zamieszczenia ogłoszeń na portalach internetowych i przygotowania samego auta do sprzedaży, należy również rozsądnie przemyśleć nasze żądania finansowe. Wygórowana cena może okazać się niezwykle poważnym problemem, który znacznie utrudni sprzedaż samochodu. Sprawdź, co w największym stopniu wpływa na wartość używanego samochodu i na które aspekty należy zwrócić uwagę, wyceniając wartość pojazdu przy sprzedaży.
Wygląd zewnętrzny pojazdu to podstawa
Jeśli pierwsze wrażenie tylko czasami bywa decydujące przy poznawaniu ludzi, możesz być pewien, że przy sprzedaży auta zawsze było, jest i będzie najważniejsze. To właśnie stan wizualny pojazdu w największej mierze wpływa na zainteresowanie autem lub jego brak ze strony potencjalnych kupców. Odrapany lakier, widoczne wgniecenia, rysy, ubytki elementów wykończeniowych, ale także ślady nieudolnych napraw w przypadku aut rozbitych czy po wypadku, mogą znacznie obniżyć stopień zainteresowania autem, niezależnie od tego, jaki ma przebieg, wyposażenie i rok produkcji.
Jaki wpływ ma wnętrze i wyposażenie pojazdu?
Na cenę używanych samochodów wpływa również ich wyposażenie oraz to, jak auto utrzymane jest wewnątrz. Potargana, brudna lub przetarta tapicerka, uszkodzone lub zniszczone na skutek intensywnej eksploatacji elementy plastikowe – wszystko to daje potencjalnym klientom potężne pole do negocjacji ceny. Ta w ostateczności może okazać się nawet o kilka tysięcy niższa od kwoty, której początkowo żądał właściciel. Stopień eksploatacji wnętrza samochodu bardzo często więcej powie nam o rzeczywistym przebiegu pojazdu niż stan jego licznika czy dokumenty techniczne.
Kolejnym istotnym aspektem jest wyposażenie samochodu. O ile nowe auta w standardzie posiadają takie udogodnienia jak np. klimatyzacja, podgrzewane fotele, systemy multimedialne czy układy wspierające bezpieczeństwo jazdy, o tyle starsze, używane auta zwykle są znacznie bardziej ubogie w elementy wyposażenia. Na samochody bez klimy praktycznie nikt dziś już nie spojrzy, dobrze, aby pojazd miał też komputer pokładowy, odpowiednią ilość poduszek powietrznych, systemy ABS czy ESP, światła do jazdy dziennej czy wbudowaną nawigację. Nie trzeba dodawać, że każdy z dodatkowych elementów wyposażenia podnosi wartość auta i pozwala żądać wyższej ceny przy jego sprzedaży.
Stan techniczny samochodu. Czy wierzyć przebiegom?
W czasach masowego „przekręcania” liczników w samochodach trudno uwierzyć w ogłoszenia o dziesięcioletnich, używanych pojazdach z przebiegiem mniejszym niż 100 000 km. Większość kierowców, niemal z urzędu odrzuca tego rodzaju oferty, doszukując się w nich działania nieuczciwych handlarzy. Decydując się na kupno samochodu, warto sprawdzić historię auta po numerze VIN oraz żądać okazania dokumentacji technicznej (jeśli auto posiada książkę serwisową, stan licznika zapisywany jest w niej przy okazji przeglądów technicznych, podobnie jak pozostałe wymiany czy naprawy).
Na cenę auta mają również wpływ jego parametry techniczne, odpowiadające za ekonomię, bezpieczeństwo i dynamikę jazdy. Warto wymienić tutaj takie elementy jak:
- rodzaj paliwa, jakim napędzany jest silnik,
- typ silnika, jego pojemność, moc, koszty eksploatacyjne,
- spalanie paliwa w mieście i na autostradzie,
- rodzaj skrzyni biegów (manualna lub automatyczna),
- typ zawieszenia (tradycyjne, pół-sportowe, sportowe).
To oczywiście tylko niektóre aspekty, na jakie należy zwracać uwagę przy wycenie samochodu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że dla jednego klienta najważniejszy będzie idealny stan wizualny samochodu, dla innego moc i pojemność silnika, a dla kolejnego priorytetem będzie bogate wyposażenie. Potencjalny nabywca również powinien zdawać sobie sprawę, że kupując dziesięcioletnie lub starsze auto, nie ma prawa oczekiwać, że wszystkie podzespoły i elementy konstrukcyjne będą w stanie idealnym. Kwestia wypracowania zadowalającej ceny jest więc zadaniem obu stron.
“Autokasacja u Jacka” to nie tylko serwis, warsztat samochodowy, okręgowa kontrola pojazdów, czy złomowanie ale przede wszystkim skup i sprzedaż aut. Prowadzimy skup aut i chętnie odkupimy od Ciebie Twojego auto. Zadzwoń do nas, a przedstawimy Ci naszą obecną ofertę.