Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania samochodu?

Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania samochodu?

Twój stary, bezużyteczny pojazd zalega w garażu lub ogrodzie? Możesz go zezłomować lub skorzystać z usług firmy prowadzącej skup aut, by nie płacić OC! Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do złomowania samochodu i dowiedz się, czy auto kasacja pozwoli Ci podreperować domowy budżet.

Zamiast bez potrzeby opłacać polisę ubezpieczeniową od nieużytkowanego auta, może czas podjąć decyzję o legalnym pozbyciu się wraku? Złomowiska w całym kraju przyjmują takie samochody, rozwiązując problem OC od starego lub niesprawnego pojazdu. Proces ten w większości przypadków nie wymaga od Ciebie wielu formalności, jednak musisz wcześniej przygotować potrzebne dokumenty. Aby kasacja auta odbyła się zgodnie z prawem, uprawnionej do tego firmie powinieneś przedstawić następujące papiery:

  • dokument tożsamości,
  • dokumenty pojazdu,
  • potwierdzenie własności samochodu,
  • upoważnienie do złomowania auta,
  • zgodę wszystkich właścicieli na kasację.

Najlepiej, abyś oddając auto na złom lub do skupu, miał przy sobie dowód osobisty. Możesz jednak przedstawić również paszport lub prawo jazdy. Jeśli chodzi o dokumenty samochodu, konieczne będzie okazanie dowodu rejestracyjnego. W przypadku zatrzymania go przez policję powinieneś udać się do właściwego wydziału komunikacji po zaświadczenie lub kserokopię dokumentu potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Jeśli wydana została karta pojazdu, również ją zabierz, to usprawni kasację.

Własność pojazdu potwierdza najczęściej wpis w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku zakupu samochodu równoważna będzie umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Jeśli auto zostało przekazane Ci w formie darowizny, niezbędne może być przedłożenie aktu notarialnego, a w sytuacji, gdy otrzymałeś je w spadku – wyroku sądu potwierdzającego jego nabycie.

A co w sytuacji, gdy o zezłomowanie samochodu prosi Cię znajomy lub członek rodziny? W takiej sytuacji konieczne będzie podpisanie przez niego upoważnienia, które pozwoli Ci legalnie przekazać wrak do utylizacji. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której jeden samochód ma dwoje lub więcej właścicieli. Wówczas na kasację auta muszą zgodzić się wszystkie osoby, a stosowne oświadczenia powinny zostać sporządzone na piśmie.

Złomowanie samochodu czy auto-kasacja?

Nie zawsze jedynym rozsądnym wyjściem jest zezłomowanie starego samochodu. W całej Polsce działają przedsiębiorstwa prowadzące legalny skup aut używanych, rozbitych czy powypadkowych. Autokasacja U Jacka oferuje takie usługi mieszkańcom Torunia, Grudziądza oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego. Sprzedaż samochodu w skupie może być znacznie bardziej opłacalna niż jego złomowanie, zwłaszcza jeśli w pojeździe znajduje się spora ilość sprawnych części. W dodatku, oddając auto na złom, możesz być zobowiązany do dopłaty za każdy brakujący kilogram masy pojazdu. Z kolei skup nie tylko nie zażąda od Ciebie pieniędzy, ale jednocześnie pozwoli całkiem nieźle zarobić na transakcji, wypłacając gotówkę od ręki!

Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania samochodu?
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu