Proces demontażu samochodu

Proces demontażu samochodu

2Auto można sprzedać szybko, bez zbędnych formalności i po atrakcyjnej cenie, ale czy można zrobić to ekologicznie? Jeśli zamierzasz pozbyć się starego, wyeksploatowanego wozu, ale nie chcesz, by wrak trafił na nielegalne złomowisko lub przez lata zanieczyszczał planetę, postaw na złomowanie w certyfikowanej stacji demontażu samochodów. Pracujący tam specjaliści rozłożą Twój pojazd na części pierwsze, przy zachowaniu najbardziej restrykcyjnych zasad recyklingu. Jak w praktyce wygląda proces demontażu auta? Sprawdź sam!

Auto do recyklingu, czyli co można odzyskać z wraku?

Oddając na złom powypadkowy, mocno uszkodzony lub niezdatny do użytku samochód, zyskujesz gwarancję jego legalnej rozbiórki, segregacji podzespołów oraz ponownego przetworzenia nadających się do tego surowców. Bardzo często, jest to znacznie ważniejsze niż sam zysk ze sprzedaży wraku, oscylujący w granicach kilkuset złotych. Przedsiębiorstwo prowadzące skup aut lub legalną stację demontażu, wystawi Ci dokument poświadczający odbiór i rozbiórkę pojazdu.

Ze starego samochodu da się odzyskać takie surowce jak m.in.:

  • gumę i tworzywa syntetyczne,
  • szkło, złom blaszany i stalowy,
  • miedź, aluminium, mosiądz, ołów,

a także wiele innych tworzyw i surowców, które w procesie recyklingu mogą otrzymać „drugie życie”.

Etapy demontażu samochodu

Zanim jednak tak się stanie, doświadczeni eksperci dokonują diagnozy technicznej samochodu, pozwalającej ocenić, które elementy nadają się do ponownego użycia. Następnie, z pojazdu usuwane są materiały niebezpieczne, takie jak akumulator czy poduszki powietrzne, a także szkodliwe dla środowiska i zdrowia substancje, np.: olej silnikowy i przekładniowy, resztki paliwa, płyn hamulcowy, do spryskiwaczy, chłodniczy czy filtry. Demontażowi ulega również zbiornik na paliwo, ewentualnie butla w przypadku aut wyposażonych w instalację LPG.
Za usunięcie z wraku pojazdu wyżej wymienionych substancji oraz materiałów odpowiadają specjalne urządzenia, dzięki którym wszystkie etapy procesu demontażu przebiegają w sposób bezpieczny dla ludzi i przyjazny dla środowiska. Następnie podzespoły oraz elementy konstrukcyjne samochodu są segregowane na złom, materiały niebezpieczne oraz elementy, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Priorytetem firm prowadzących skup aut  z uprawnieniem do prowadzenia recyklingu, zawsze jest odzyskanie jak największej ilości surowców, które w trosce o środowisko, mogą zostać wykorzystane powtórnie. Sprzyja to nie tylko ekologi, ale również rozwojowi rynku części używanych. Są one tańsze od fabrycznie nowych podzespołów, a ich pozyskiwanie nie wiąże się z koniecznością eksploatacji złóż naturalnych surowców.

Gdzie oddać auto do legalnego demontażu?

Chcąc mieć pewność, że proces demontażu samochodu zostanie przeprowadzony zgodnie z prawem i standardami ochrony środowiska, skorzystaj z oferty legalnie działających skupów pojazdów posiadających zezwolenie na ich rozbiórkę oraz utylizację. Przykładem takiej firmy jest Autokasacja „U Jacka” działająca na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jeśli chcesz szybko, bezproblemowo i bez szkody dla środowiska pozbyć się wraku starego lub powypadkowego auta, skontaktuj się z naszym biurem.

Proces demontażu samochodu
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu