Zużyty, zniszczony lub nienadający się do naprawy samochód nadal podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jedynym sposobem na to, by nie opłacać składki od wraku, jest jego urzędowe wycofanie z ruchu. Jaka jest procedura wyrejestrowania samochodu, kto może to zrobić i jakie dokumenty będą niezbędne? Czy sprzedaż w skupie stanowi podstawę do wyrejestrowania i czy raz wykreślony z rejestru pojazd można wpisać do niego ponownie? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Sprawdź!
Kiedy można wyrejestrować samochód?
Sytuacje, będące podstawą do wycofania wozu z rejestru określa Ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej postanowieniami, procedurę wyrejestrowania można przeprowadzić, po przekazaniu auta do skupu lub stacji demontażu. Wykreślenie z rejestru będzie także możliwe w przypadku kradzieży lub udokumentowanej, trwałej utraty bez zmiany tytułu własności. Przyczyną może być również wycofanie samochodu z obrotu lub jego zniszczenie (kasacja) poza Polską. Jeśli zostało ono zarejestrowane w innym kraju i wywiezione lub zbyte za granicę, również należy je wyrejestrować.
Ponowna procedura rejestracji auta
Ponowna rejestracja samochodu możliwa jest wyłącznie w przypadku odzyskania go po kradzieży lub uznaniu przez rzeczoznawcę za zabytek bądź egzemplarz o szczególnym znaczeniu dla dokumentowania historii motoryzacji. Zgodnie z prawem motoryzacyjny zabytek musi mieć co najmniej 25 lat. Ponownie zarejestrować można również auto wywiezione lub zbyte za granicą.
Kto może wyrejestrować samochód?
Wniosek o wyrejestrowanie samochodu składany jest przez jego właściciela lub pełnomocnika w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zarejestrowania auta. Standardowa opłata wynosi 10 zł. Jeżeli pojazd ma kilku współwłaścicieli, wszyscy powinni stawić się w urzędzie. Dokumenty załączane do wniosku w procedurze wyrejestrowania samochodu to:
- dowód rejestracyjny, oświadczenie o jego utracie lub decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
- karta pojazdu (jeśli była wydana),
- zaświadczenie o demontażu pojazdu,
- tablice rejestracyjne (w razie braku odpowiednie oświadczenie),
- pełnomocnictwo, jeśli wniosek składany jest przez osobę reprezentującą właściciela.
Dodatkowo należy pamiętać o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OC pojazdu.
Ile czeka się na wyrejestrowanie auta?
Standardowo procedura wyrejestrowania samochodu trwa ok. 30 dni. Podstawą do wykreślenia pojazdu z ewidencji może być zaświadczenie wydane przez skup aut, który prowadzimy. Jeśli posiadasz stary samochód i chcesz legalnie go wyrejestrować, skontaktuj się z nami. Wycenimy odpowiednio auto, biorąc na siebie wszystkie formalności i czynności związane z odbiorem, a gotówkę wypłacimy Ci od ręki. Proponujemy najwyższe stawki w Bydgoszczy i okolicach, co potwierdzają opinie zadowolonych klientów. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszy skup aut w kujawsko-pomorskim!