Stary samochód – złomowanie czy sprzedaż?

Na czym polega działalność stacji demontażu pojazdów?

Do stacji demontażu pojazdów sprzedaje się auta stare, powypadkowe, a także zniszczone, skorodowane, spalone lub po prostu niechciane. Wśród nich są pojazdy każdego typu – osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, pojazdy uprzywilejowane, motocykle, quady, ciągniki, przyczepy rolnicze, naczepy, campingi i inne. Jednak na jakich prawach działa taka stacja oraz co dzieje się z autem po sprzedaniu go do auto szrotu?

Wymagania prawne

Przede wszystkim, stacja demontażu pojazdów jest zobowiązana, aby posiadać pozwolenie na prowadzenie działalności tego typu oraz posiadać odpowiednią lokalizację – dopuszczalne są działki zaklasyfikowane jako teren przemysłowy lub usługowo-przemysłowy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Działalność stacji demontażu pojazdów może czasami w znacznym stopniu oddziaływać na środowisko, w związku z czym musi ona uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, aby działania były w pełni legalne.
Autozłomowanie to dzięki działaniu w duchu „zero waste”, przyjazny dla środowiska naturalnego sposób utylizacji starego samochodu, dlatego legalne złomowanie pojazdów prowadzone jest wyłącznie przy wykorzystaniu technologii opartej na Ustawie o Odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21) oraz Ustawie o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji (Dz.U. z 2005 r. nr 25, poz.202).

Na czym polega demontaż pojazdu?

Gdy auto trafi do auto-kasacji, zostaje rozebrane na części pierwsze. Sam demontaż rozpoczyna się od pomiaru masy pojazdu oraz usunięcia poduszki powietrznej. Kolejnym krokiem jest pozbycie się paliwa oraz wszelkich płynów eksploatacyjnych, a także oczyszczenie układu klimatyzacyjnego z czynnika chłodniczego. Następnie wymontowywane są akumulatory, filtr oleju, katalizator spalin, szyby, opony, elementy zawierające rtęć, przedmioty wyposażenia i części, które mogą nadawać się do dalszego użytku. Są to między innymi: elementy oświetlenia, sprzęt elektroniczny, felgi stalowe i aluminiowe, podzespoły mechaniczne, czyli silniki, skrzynie biegów, amortyzatory, alternatory i rozruszniki, a także błotniki, maski, zderzaki, klapy czy drzwi, czyli ogólnie wszystko i jeszcze więcej.

Złomowanie samochodu

Co dzieje się z tym potem?

Poszczególne elementy są przez nas segregowane i przekazywane wyłącznie licencjonowanym odbiorcom – szyby trafiają do hut szkła, oleje do punktów skupów olejów zużytych, tworzywa sztuczne są poddawane recyklingowi i wykorzystywane w wytwórstwie gumowych i plastikowych części. Doskonale zabezpieczony akumulatory są transportowane do hut akumulatorów, gdzie oddzielany jest kwas, ołów oraz tworzywo sztuczne. Opony są natomiast wykorzystywane na różne sposoby. Odzysk energetyczny tych najbardziej zużytych polega na spalaniu opon w piecach cementowni, które są specjalnie do tego przygotowane, dzięki czemu taki sposób odzysku nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. Recykling materiałowy natomiast ma na celu pozyskanie poszczególnych składników, z których opony zostały wytworzone. Pozyskiwane materiały są wykorzystywane chociażby przy produkcji barier dźwiękochłonnych czy budowie zbiorników i kanałów wodnych.

Widok na złomowisko

Sprawne i nadające się do dalszej eksploatacji elementy samochodowe dają nowe życie kolejnym autom. Zazwyczaj są to części zamienne, podzespoły elektryczne i mechaniczne, a także elementy blacharskie.

Dlaczego właśnie Autokasacja „U Jacka”?

W Autokasacji „U Jacka” prowadzimy skup wszystkich rodzajów pojazdów. Jesteśmy rzetelną stacją demontażu pojazdów i skupujemy auta, płacąc gotówką i oferując bezpłatny odbiór na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Chociaż nasza siedziba mieści się w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego, odbieramy samochody z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Codziennie odwiedzamy między innymi takie miasta jak Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Ciechocinek, Nakło nad Notecią, Brześć Kujawski, Inowrocław, Grudziądz, Gostynin oraz Golub-Dobrzyń.
Działamy legalnie, na co potwierdzeniem jest Upoważnienie nr C/30 wydane przez Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Uprawnia nas ono między innymi do legalnego demontażu pojazdów oraz wydawania zaświadczeń niezbędnych dla naszych klientów do ich wyrejestrowania w wydziale komunikacji. Dzięki temu nasi klienci w pełni nam ufają, a na swoim koncie mamy liczone w tysiącach pomyślnie zrealizowane transakcje.

Na czym polega działalność stacji demontażu pojazdów?
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu