Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, na naszych drogach pojawiło się mnóstwo używanych samochodów z zachodniej Europy. Oprócz aut sprowadzanych z Niemiec, Belgii, Francji czy Austrii można spotkać również pojazdy produkowane na rynek brytyjski. Ze względu na panujący na Wyspach lewostronny ruch, konstrukcja takich aut znacznie odbiega od budowy modeli przeznaczonych dla innych Państw. Podpowiadamy, czym charakteryzują się samochody z Anglii. Sprawdź!
Po czym poznać „Anglika” na polskich drogach?
Wielu handlarzy oraz prywatnych właścicieli w obawie przed trudnościami ze sprzedażą, stara się ukryć fakt, że ich auto przystosowane było do ruchu lewostronnego. Dokonują więc gruntownych przeróbek, włącznie z przełożeniem kierownicy z prawej na lewą stronę (mimo iż nie jest to wymagane prawem). Dla laika wykrycie wielu niuansów może być problemem, jednak wprawne oko znajdzie kilka elementów, które mniej lub bardziej dyskretnie zdradzają pochodzenie używanego auta. W przypadku samochodów z Anglii będą to wszystkie te rozwiązania, które są dedykowane jeździe w ruchu lewostronnym, a więc: oświetlenie pojazdu, instalacje pod maską, tabliczki i naklejki, elementy kokpitu, a nawet szyby. Auta z Anglii charakteryzują się także określonym standardem wyposażenia.
Oświetlenie samochodu z Anglii
Produkowane współcześnie auta wyposażone są w oświetlenie asymetryczne, oświetlające mocniej prawą stronę drogi. W przypadku samochodów z Wysp naturalnie będzie to usytuowanie odwrotne – silniejsze światło będzie emitowane przez lewy, a nie prawy reflektor.
Naklejki i wnętrze pojazdu
W angielskim aucie tabliczka znamionowa umiejscowiona jest po stronie pasażera, podobnie jak naklejki informujące o masie pojazdu oraz ciśnieniu opon (w przypadku auta po przekładce kierownicy). Z kolei nalepka poduszki powietrznej mieści się po stronie kierowcy.
Warto zwrócić również uwagę na zużycie wnętrza pojazdu. Jeśli fotel pasażera, pasy bezpieczeństwa oraz inne elementy kokpitu charakteryzują się nadmiernym zużyciem, to może zachodzić podejrzenie, że auto jeździło w ruchu lewostronnym. W takim przypadku może się także okazać, że to fotel pasażera, a nie kierowcy ma dodatkowe funkcje, np. elektroniczną regulację.
Wyposażenie auta angielskiego
Oprócz wnętrza, świateł i naklejek, samochody z Anglii charakteryzują się również dodatkowymi opcjami wyposażenia, niedostępnymi w przypadku modeli produkowanych na rynek kontynentalny. Przykładowo, Mitsubishi Pajero w wersji climatronic dostępny był jedynie w Wielkiej Brytanii. W niektórych wyspiarskich samochodach montuje się także asymetryczne szyby przednie wyposażone w angielskie oznaczenia (GB).
Drzwi kierowcy i pasażera
Tradycyjnie, w samochodzie bardziej wyeksploatowane są drzwi od strony kierowcy, czyli lewe. W angielskich pojazdach będzie odwrotnie. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak ułożenie dźwigni skrzyni biegów, budowa tunelu środkowego, lokalizacja uchwytów i schowków, a także układ przycisków i pokręteł na konsoli sterującej.
Skup aut z Anglii – Bydgoszcz
Aby zarejestrować samochód z Anglii w Polsce, konieczna jest wymiana reflektorów, lusterek oraz zegarów (chyba że oprócz wartości w milach mają one również drugi pomiar w kilometrach). Dodatkowo taki przerobiony „Anglik” mocno traci w naszym kraju na wartości, stąd nie są to zbyt popularne egzemplarze wśród rodzimych kierowców. Opinie o nich nie mają jednak żadnego wpływu na ofertę prowadzonego przez nas skupu aut, który przyjmuje wszystkie modele – również te angielskie. Jeśli chcesz pozbyć się starego auta legalnie i szybko, sprawdź naszą ofertę i sprzedaj sprowadzony z Anglii samochód, z gwarancją komfortowej transakcji i atrakcyjnej ceny.