Co sprawdzić przed badaniem technicznym samochodu?

Co sprawdzić przed badaniem technicznym samochodu?

Raz do roku każdy właściciel samochodu osobowego musi odwiedzić stację kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że inspekcja Twojego auta zakończy się wynikiem pozytywnym, przed udaniem się do serwisu powinieneś przejrzeć najważniejsze podzespoły. Podpowiadamy, co sprawdzają diagności na przeglądzie i jak przygotować do niego swój wóz.

Ważne informacje

W przypadku nowych samochodów badanie techniczne wykonywane jest po 3 latach od pierwszej rejestracji. Na kolejny przegląd kierowca musi umówić się przed upływem 2 lat od pierwszej kontroli, a kolejne wykonywane są już regularnie w odstępach rocznych. Koszt takiej usługi w przypadku aut o masie do 3,5 tony nie przekracza 100 zł. Natomiast sam przegląd obejmuje przede wszystkim sprawdzenie tych podzespołów, które w bezpośredni sposób wpływają na sprawność pojazdu i bezpieczeństwo jego eksploatacji.

Jakie są konsekwencje braku przeglądu?

Poruszanie się samochodem bez aktualnego badania technicznego wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu w wysokości do 500 zł. Co więcej, jeśli policjant uzna, że auto stwarza zagrożenie w ruchu, może zatrzymać dowód rejestracyjny, co spowoduje kolejne koszty po stronie właściciela. Przede wszystkim jednak kierowanie niesprawnym środkiem transportu znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Badanie techniczne pojazdu – co sprawdzają diagności?

Trwający około 30 minut przegląd techniczny samochodu osobowego obejmuje kontrolę układów i podzespołów, od których w głównej mierze zależy sprawność techniczna pojazdu. Co więc jest sprawdzane przez specjalistów podczas badania? Z całą pewnością takie elementy jak:

  • oświetlenie samochodu: trwałość oraz sprawność żarówek i reflektorów,
  • układ zawieszenia ze szczególnym uwzględnieniem stanu amortyzatorów,
  • szyby oraz lusterka, stan ogumienia,
  • hamulec roboczy (nożny) oraz pomocniczy (ręczny), wycieraczki oraz spryskiwacze szyb,
  • układ wydechowy,
  • ewentualne wycieki płynów z pojazdu,
  • ogólny stan auta, np. pod kątem znacznych ognisk korozji.

Jeśli badanie techniczne zostanie zaliczone z wynikiem pozytywnym, stacja kontroli pojazdów wystawia odpowiednie zaświadczenie o przejściu przeglądu, a diagnosta potwierdza to pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jednak specjalista uzna, że stan techniczny auta nie pozwala na jego bezpieczną eksploatację, może nakazać usunięcie konkretnych usterek i wyznaczyć termin kolejnej wizyty serwisowej w celu powtórzenia badania.

Sprawdź samochód przed przeglądem!

Wiedząc, co sprawdzają na przeglądzie, możesz łatwiej się do niego przygotować. Skontroluj sprawność oraz stan techniczny i wizualny wymienionych powyżej układów i podzespołów. Możesz to zrobić we własnym garażu, bez konieczności korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Jeśli poszczególne elementy budzą Twoją wątpliwość, przed przeglądem odwiedź serwis, by usterki sprawdził fachowiec. W razie konieczności wykonaj niezbędne naprawy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twój samochód nie otrzyma pozytywnego wyniku w trakcie kontroli.

Co sprawdzić przed badaniem technicznym samochodu?
Średnia:5 na 1

Dodaj komentarz

Close Menu