Nie chcesz opłacać ubezpieczenia OC od nieużytkowanego już auta? Musisz je wyrejestrować. W Polsce tylko niektóre pojazdy można czasowo wycofać z ruchu, ale niestety, nie należą do nich samochody osobowe. Te stare i nienadające się do dalszej eksploatacji najczęściej trafiają do stacji demontażu, gdzie kończą swój żywot. A czy można w jakikolwiek sposób wyrejestrować pojazd bez złomowania? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące kasacji samochodu!
Kiedy można wyrejestrować samochód osobowy?
Według obowiązujących w Polsce przepisów wyrejestrowanie odbywa się na wniosek właściciela, składany w odpowiednim wydziale komunikacji. Po dopełnieniu wszystkich formalności auto zostaje wykreślone z ewidencji pojazdów. Dopóki, jako właściciel o to nie zadbasz, masz obowiązek opłacania ubezpieczenia OC za samochód – nawet jeśli go nie używasz. Podstawą do wyrejestrowania auta są następujące sytuacje:
- sprzedaż innej osobie,
- oddanie pojazdu do stacji demontażu lub przekazanie firmie prowadzącej zbiórkę odpadów,
- kradzież samochodu,
- jego całkowite, udokumentowane zniszczenie (np. na skutek pożaru),
- kasacja lub zniszczenie auta za granicą,
- wywóz za granicę samochodu, który został tam nabyty oraz zarejestrowany,
- udokumentowana (i prawnie stwierdzona) strata samochodu pomimo trwania prawa do jego własności.
Nie ma możliwości ponownej rejestracji samochodu osobowego w momencie, gdy został on już wykreślony z ewidencji pojazdów. Wyjątki od tej reguły stanowią auta odzyskane po kradzieży, zabytkowe czy sprzedane za granicą.
Niektóre modele można natomiast czasowo wyrejestrować z ruchu, jednak dotyczy to wyłącznie określonych typów aut, takich jak: ciągniki samochodowe, auta ciężarowe i przyczepy o DMC > 3,5 t, autobusy czy pojazdy specjalne. Maksymalny okres, na jaki wóz może zostać wycofany z ruchu, wynosi 2 lata – w wyjątkowych sytuacjach 4.
Wyrejestrowanie samochodu: bez auto-kasacji się nie obejdzie
Najprostszą i w zasadzie jedyną legalną opcją pozbycia się starego auta – nie licząc sytuacji kradzieży, zniszczenia czy wywozu za granicę – jest oddanie go na złom. Jak wyrejestrować pojazd? Stacja demontażu po odebraniu od Ciebie wraku zobowiązana jest wystawić zaświadczenie o jego przyjęciu. Dokument ten, wraz z odpowiednim wnioskiem, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeżeli była wydana) oraz tablicami rejestracyjnymi, musisz przedstawić w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, uiszczając przy tym opłatę w wysokości 10 zł. W ciągu 30 dni od złożenia wniosku urząd wyda decyzję o wyrejestrowaniu samochodu.
Kasacja auta z zyskiem – to możliwe!
Pozbycie się wraku może być okazją do podreperowania domowego budżetu. Wystarczy wybrać sprawdzony skup, który zapłaci adekwatnie do wartości złomowanego samochodu – np. Autokasację „U Jacka”. Przyjmiemy Twoje stare auto i wystawimy zaświadczenie do wydziału komunikacji. Dlatego, jeśli masz pojazd, od którego nie chcesz już opłacać OC – skontaktuj się z nami!