Formalności po sprzedaży samochodu – czyli co zrobić krok po kroku

Formalności po sprzedaży samochodu – czyli co zrobić krok po kroku

Po wielu tygodniach starań, w końcu udało Ci się sprzedać swój stary samochód? To świetnie! Pomyślnie zakończona transakcja nie oznacza jednak, że Twoja przygoda z dawnym pojazdem zakończyła się na dobre. Przed Tobą jeszcze kilka obowiązków, z jakimi musi uporać się każdy właściciel auta po sprzedaży swojego pojazdu. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić i gdzie kolejno się udać.

Zgłoś sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela!

W terminie 14 dni od daty sprzedaży samochodu, jako jego byli właściciele mamy obowiązek zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym wcześniej zawarliśmy polisę OC oraz AC. Należy przedstawić również dane nowego posiadacza auta, co pozwoli nam samym odstąpić od ubezpieczenia i ubiegać się o częściowy zwrot zapłaconej składki, jak również przenieść umowę ubezpieczenia na nowego właściciela. Nie należy bagatelizować tego obowiązku. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli nie zgłosimy sprzedaży pojazdu, konsekwencje popełnionych wykroczeń i szkody powstałe z tytułu użytkowania auta przez nowego właściciela, nadal mogą obciążać naszą polisę ubezpieczeniową. Brak zgłoszenia sprzedaży auta w tym terminie może skutkować wznowieniem polisy i tym samym koniecznością opłacenia składek.

Nie zapomnij wyrejestrować pojazdu

Nieco więcej czasu, bo 30 dni od daty sprzedaży auta, daje nam właściwy dla miejsca zamieszkania wydział komunikacji w starostwie powiatowym. W urzędzie należy okazać umowę kupna-sprzedaży, aby skutki ewentualnych wykroczeń, wypadków lub innych zdarzeń drogowych popełnionych już przez nowego właściciela, nie generowały dla nas dodatkowych konsekwencji.

Podatek? Czy muszę go zapłacić?

Może zdarzyć się też tak, że kwota, za którą sprzedaliśmy samochód, będzie wyższa niż kwota jego zakupu. Dotyczy to oczywiście aut, które w naszym posiadaniu były krótko – maksymalnie pół roku. W takich przypadkach, po zakończeniu transakcji należy udać się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek dochodowy.

Skup samochodów używanych – szybko i za gotówkę!

Jak widać, samo podpisanie umowy kupna-sprzedaży i otrzymanie pieniędzy za sprzedany samochód, nie kończy Twojej przygody ze starym autem. Musisz udać się do kilku instytucji, aby zgłosić fakt sprzedaży – ten obowiązek spoczywa właśnie na barkach właściciela. A co w sytuacji, gdy stan techniczny sprzedawanego samochodu pozostawia wiele do życzenia, a znalezienie kupca okazuje się trudnym zadaniem? Zachęcamy do skorzystania z naszych usług! Oferujemy skup aut rozbitych, uszkodzonych oraz po wypadku – za gotówkę, bez zbędnych formalności i szukania kupców z ogłoszenia. Auto kasacja w naszym oddziale w Bydgoszczy to szybki i korzystny sposób na złomowanie starego samochodu i pewność gotówki wypłacanej od ręki.

Formalności po sprzedaży samochodu – czyli co zrobić krok po kroku
Średnia:5 na 3

Dodaj komentarz

Close Menu