Obowiązki związane z przerejestrowaniem auta dotyczą każdego świeżo upieczonego właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy kupiłeś maszynę od handlarza, czy osoby prywatnej, czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji, w celu rejestracji swojego nabytku. Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu w 2021 roku i jak załatwić wszystkie formalności w dobie pandemicznych obostrzeń? Sprawdź!
Jaki termin przerejestrowania auta?
Od 1 stycznia 2020 roku kierowcy mają 30 dni na zgłoszenie zakupu pojazdu do właściwego wydziału komunikacji. Wybuch pandemii koronawirusa i spowodowany nią ogólnokrajowy lockdown spowodowały tymczasowe wydłużenie ustawowego terminu na przerejestrowanie auta do 180 dni. Nie ma jednak z czego się cieszyć. Już pod koniec ubiegłego roku powrócono do okresu miesięcznego i w 2021 roku kierowcy znów mają jedynie 30 dni na załatwienie formalności w urzędzie.
Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie
Co więcej, za niezarejestrowanie pojazdu w dopuszczalnym terminie, grożą wysokie sankcje finansowe. Starosta powiatu, na którego terenie zamieszkuje nowy posiadacz nieprzerejestrowanego na czas auta, może ukarać go karą administracyjną nawet do 1000 zł! W świetle nowych przepisów warto zadać sobie jeszcze jedno ważne pytanie: czy dotrzymanie 30-dniowego terminu w czasach, gdy na wizytę w wydziale komunikacji nierzadko trzeba czekać kilka tygodni, jest w ogóle możliwe?
Zgłoszenie nabycia pojazdu
Niestety, często okazuje się to misją nie do wykonania, nawet mimo najszczerszych chęci. Aby uniknąć kary, umów wizytę w wydziale komunikacji przez internet, oczekując na swój termin. W międzyczasie również internetowo zgłoś nabycie pojazdu. W ten sposób wypełnisz ustawowy obowiązek i nie narazisz się na sankcje, nawet jeśli termin Twojej wizyty w urzędzie zostanie wyznaczony np. za 5 tygodni.
Złożenie dokumentów w urnie podawczej
Drugim sposobem na dotrzymanie terminu jest skorzystanie z urn na dokumenty, które wraz z wybuchem pandemii pojawiły się w wielu urzędach. W tym przypadku nie wyznaczasz terminu wizyty, tylko wypełniasz wniosek, dodając do niego niezbędne dokumenty, a następnie cały pakiet wrzucasz w kopercie do skrzynki podawczej. Urzędnik wprowadzi dane do rejestracji pojazdu do systemu, kontaktując się z Tobą w celu uiszczenia obowiązkowej opłaty.
Używane auto – jak kupić je tanio i dobrze?
Wiesz już, ile czasu masz na zarejestrowanie samochodu w 2021 roku i jak dopełnić wszystkich formalności, by nie narazić się na kary finansowe. Od lat większą trudnością niż przerejestrowanie auta pozostaje zakup sprawdzonego pojazdu na rynku wtórnym. Szukasz niezawodnej maszyny w przystępnej cenie? Odwiedź nasz skup, gdzie prowadzimy również sprzedaż samochodów używanych! Mamy szeroki wybór aut w różnym standardzie, we wszystkich najpopularniejszych segmentach. Już dziś skontaktuj się lub sprawdź ofertę online. Nie trać czasu na przeglądanie ogłoszeń i jeżdżenie po kraju w poszukiwaniu odpowiedniego modelu – Twój samochód czeka na Ciebie u nas!