Jak wygląda procedura kasacji auta i ile na tym zarobię?

Recykling i sprzedaż używanych części z aut przeznaczonych do kasacji

Z pojazdów oddanych do kasacji można odzyskać nie tylko sporą ilość surowców wtórnych, ale także części samochodowe. Recykling aut jest więc działaniem ekologicznym, które służy środowisku, ponieważ w maksymalny sposób wykorzystuje zarówno metale, szło, tkaniny, jak i sprawne podzespoły. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, jak wygląda proces recyklingu.

Etapy procesu recyklingu

Czynności związane z recyklingiem aut można podzielić na cztery etapy. Każdy z nich odbywa się zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, które regulują między innymi, jak należy postępować z materiałami niebezpiecznymi. Proces ten składa się z następujących części:

  • pozyskanie pojazdu,

  • przygotowanie auta do recyklingu,

  • demontaż pojazdu,

  • wykorzystanie używanych części do samochodów.

Pozyskanie samochodu

Praktycznie każdy stary lub uszkodzony samochód może zostać zezłomowany w stacji demontażu pojazdów. Zanim to jednak nastąpi, muszą zostać dopełnione wszystkie formalności. Pracownicy skupu sprawdzają m.in. tożsamość klienta, wymagane dokumenty, a następnie sporządzają umowę. Po wydaniu zaświadczenia o kasacji właściciel pojazdu ma obowiązek go jeszcze wyrejestrować w wydziale komunikacji.

Przygotowanie auta do recyklingu

Na tym etapie pracownicy dokonują oględzin samochodu i przeprowadzają wstępną selekcję części. Z pojazdu usuwane są również wszelkiego rodzaju substancje niebezpieczne: płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz paliwo z baku. Chemikalia te muszą być przechowane w odpowiednio oznaczonych pojemnikach i odbierane przez wyspecjalizowane firmy.

Demontaż pojazdu

Zdemontowane materiały dzielone są na trzy grupy:

  • surowce wtórne,

  • podzespoły, które mogą zostać ponownie wykorzystane,

  • materiały, które nie mogą zostać poddane procesowi recyklingu.

Do surowców wtórnych pozyskanych z samochodów można zaliczyć m.in.: złom stalowy, tworzywa sztuczne, miedź, aluminium oraz mosiądz.

Wykorzystanie używanych części do samochodów

Jedną z największych korzyści związanych z recyklingiem jest pozyskanie części używanych do samochodów. Wiele z nich jest w dobrym stanie i można je ponownie wykorzystać. Takie podzespoły sprawdzane są pod względem technicznym, czyszczone i poddawane konserwacji. Przeważnie nie odbiegają jakością od nowych części, a są przy tym o wiele tańsze. Mogą być na przykład wykorzystane do naprawy starszych aut, w których montaż nowych podzespołów jest często nieuzasadniony ekonomicznie. Odzysk używanych elementów wpływa również na poprawę stanu środowiska naturalnego, a także zmniejsza ilość odpadów.

Kupuj części w sprawdzonym miejscu

Jak widać, używane części do samochodów to świetna alternatywa dla kupna oryginalnych podzespołów lub zamienników. Jako firma z długoletnim doświadczeniem na rynku zajmujemy się skupem pojazdów oraz recyklingiem. Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami i sprzedajemy wyłącznie zweryfikowane i sprawne autoczęści. Doradzamy również w kwestiach technicznych i pomagamy w znalezieniu odpowiedniego elementu. Zobacz naszą szeroką ofertę i złóż zamówienie.

Recykling i sprzedaż używanych części z aut przeznaczonych do kasacji
Średnia:5 na 1

Dodaj komentarz

Close Menu