Krótka opowieść o wymianie opon

Krótka opowieść o wymianie opon

Zima zaskoczyła kierowców, zima zaskoczyła drogowców, te historie słyszymy praktycznie co roku, przy pierwszych opadach śniegu, kiedy rośnie liczba wypadków, a miasta i trasy dojazdowe są sparaliżowane.

Czy tak być musi? Czy można temu zapobiec? I w końcu jak. Odpowiedź jest prosta, nie musi, można temu zapobiec, a o tym jak to przeczytacie poniżej.  Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych zaczyna się w momencie umówienia do mechanika samochodowego w odpowiednim czasie i wymienić opony z letnich na zimowe.

Czym się różnią opony letnie od zimowych.

Różnice w budowie opon letnich i zimowych można zaobserwować już gołym okiem –te letnie posiadają szersze bieżniki, które na celu skuteczne odprowadzanie wody i zapobieganie aquaplaningowi. Popularnie zwane zimówki charakteryzują się zdecydowanie mniejszymi wcięciami, co z kolei gwarantuje dużo lepszą przyczepność do ośnieżonej nawierzchni i zauważalne wyrzucanie śniegu spod kół. Dodatkowo ogumienie przeznaczone do zimy jest dużo bardziej elastyczne od opon letnich, dzięki czemu jest mniej narażone na twardnienie spowodowane przez niskie temperatury. Podsumowując – opony zimowe, choć są głośniejsze i powodują większe zużycie paliwa, pozwalają pojazdowi lepiej przyczepić się do jezdni, a co za tym idzie – prowadzenie auta zimą jest w nich zdecydowanie pewniejsze i bezpieczniejsze.

opony na regale

Kiedy zadzwonić się umówić do mechanika samochodowego?

Na to pytanie fachowy mechanik samochodowy od razu odpowie: wtedy, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi mniej niż 7*C. I choć opony zimowe pełnię swoich możliwości pokazują  dopiero w temperaturach ujemnych, to absolutnie nie warto czekać, aż zima nas zaskoczy, a w warsztatach samochodowych  kolejki klientów będą blokowały ulice dojazdowe. Idealnym czasem na wymianę jest środek jesieni, gdy temperatura zaczyna spadać, a warunki na jezdni stają się gorsze. Dla porównania – w wielu państwach (w tym u naszych sąsiadów) wymiana opon jest prawnym obowiązkiem  – Litwini czy Czesi zobowiązani są do zmiany ogumienia 1 listopada , a zapobiegliwi Słowacy już 15 października. Co ciekawe, w państwach jak Finlandia czy Estonia, gdzie zimowe miesiące bywają najbardziej dokuczliwe, data graniczna jest przesunięta na 1 grudnia. Oczywiście, często im wcześniej tym lepiej.

elektronika przy wymianie opon

Jak ominąć kolejki?

Jak mówi stare przysłowie z warsztatów samochodowych – kto do pierwszego śniegu zwleka, ten w kolejce se poczeka, a kto przyjeżdża z pierwszym śniegiem, ten poczeka, że ja nie wiem. Ale dość zabawnych rymowanek, tu chodzi też o bezpieczeństwo pasażerów i kierowców. I choć dobry mechanik samochodowy wymieni opony w 15 minut (tak, to nie jest wymiana slicków na torze formuły 1) , na wizytę w warsztacie trzeba zarezerwować odrobinę więcej czasu. Należy mieć w pamięci, że zdecydowanie najwięcej kierowców zmienia ogumienie o dwóch porach – albo rano przed pracą, a także późno po południu, po powrocie z niej. Dlatego też polecamy umówić się na wizytę u wulkanizatora jeszcze w listopadzie, najlepiej w godzinach okołopołudniowych. Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego do wymiany opon w Autokasacji „u Jacka”, która zlokalizowana jest w Toruniu i Aleksandrowie Kujawskim – w pobliżu takich miejscowości jak Bydgoszcz, Włocławek, Brześć Kujawski, Grudziądz czy Gniewkowo. W naszej wulkanizacji nie tylko wymienisz opony, ale także kupisz opony nowe lub używane. Pamiętaj, że warto w porę wymienić opony u mechanika samochodowego, co zaważy na bezpieczeństwie Twojej rodziny i innych pasażerów.

Krótka opowieść o wymianie opon
Średnia:5 na 1

Dodaj komentarz

Close Menu