Stary samochód – złomowanie czy sprzedaż?

Stary samochód – złomowanie czy sprzedaż?

Jeśli Twój stary samochód nie nadaje się do użytku, uległ poważnym zniszczeniom podczas wypadku lub wymaga kapitalnego remontu, który jest zwyczajnie nieopłacalny, masz dwa wyjścia: sprzedaż lub złomowanie samochodu w legalnej stacji demontażu pojazdów. Musisz wiedzieć, że samodzielne rozbiórki i handel częściami na własną rękę to proceder nielegalny, który może Cię bardzo słono kosztować.

Legalne złomowanie pojazdu: krok po kroku

Decydując się na złomowanie samochodu, który nie nadaje się do użytku, masz pewność, że cała procedura wycofania auta z ruchu przebiegać będzie w stu procentach legalnie. Auto kasacja to najlepsze rozwiązanie dla samochodów starych, powypadkowych, uszkodzonych lub mających tak niską wartość, że nie ma sensu ich sprzedawać. Autozłomowanie pojazdów wykonuje się wyłącznie w legalnej stacji demontażu, posiadającej uprawnienia do ich odbioru. Tego rodzaju skup zaoferuje nam określoną kwotę za nasze auto. Z reguły będzie to od kilkuset do tysiąca złotych, w zależności od marki, modelu, rocznika i stanu technicznego. Po dokonaniu transakcji skup aut wystawi nam zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, z którym należy udać się do wydziału komunikacji celem wyrejestrowania samochodu.

Aby wykonać złomowanie samochodu, powinieneś posiadać dokument poświadczający, że jesteś właścicielem pojazdu, może to być dowód rejestracyjny, jego ksero lub zaświadczenie z wydziału komunikacji o tym pojeździe, lub umowa kupna-sprzedaży jeśli pojazd nie został na Ciebie przerejestrowany.

A może sprzedaż starego samochodu?

Jeśli uważasz, że auto przedstawia zbyt dużą wartość, by oddać je na szrot, możesz zdecydować się na jego sprzedaż. W internecie nie brakuje ogłoszeń od osób, które chętnie odkupią każde auto, bez względu na ich stan techniczny. Niech jednak nie zmyli Cię treść ogłoszenia – nie są to legalne skupy, lecz zwykle – osoby handlujące częściami samochodowymi. Taka transakcja może być dla Ciebie bardziej wartościowa, nie daje Ci jednak żadnej pewności odnośnie dalszych losów pojazdu. Może na przykład trafić na nielegalne złomowisko lub ulec spaleniu, a także zostać wykorzystany do popełnienia przestępstwa, np. kradzieży paliwa na stacji benzynowej. Należy również zadać sobie pytanie: czy nowy nabywca ubezpieczy i zarejestruje samochód, warty góra tysiąc złotych? Wątpliwe, a w takiej sytuacji to Ty nadal będziesz odpowiadał za ewentualne szkody wyrządzone z pomocą Twojego dawnego pojazdu.

Czy rozbiórka w garażu jest legalna?

Wśród kierowców nie brakuje domorosłych „garażowych” specjalistów, którzy uwielbiają rozbierać stare auta celem pozyskania z nich sprawnych części na handel. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że taki proceder jest nielegalny, a kary za rozbiórki aut na własną rękę zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a więc wielokrotnie przewyższają ewentualny zysk ze sprzedaży nielegalnie pozyskanych auto części.

Autokasacja „U Jacka” – sprawdzony sposób na złomowanie samochodów

Z punktu widzenia osoby, która chce szybko i bezproblemowo wycofać pojazd z użytkowania, wybór wydaje się jasny: legalne złomowanie samochodu w stacji demontażu pojazdów będzie najlepszym wyjściem zarówno pod względem formalnym, jak i finansowym. Autokasacja „U Jacka” oferuje kierowcom z Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego legalne auto złomowanie pojazdów oraz skup aut powypadkowych, rozbitych lub uszkodzonych z gotówką od ręki. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Stary samochód – złomowanie czy sprzedaż?
Średnia:5 na 1

Dodaj komentarz

Close Menu