Jak wybrać stację demontażu pojazdów?

Jak wybrać stację demontażu pojazdów?

Twój samochód nie nadaje się już do bezpiecznego użytkowania, a jego ewentualna naprawa jest nieopłacalna? Kasacja auta nie jest jedynym rozwiązaniem. Stacja demontażu pojazdów może zaproponować Ci korzystną ofertę znacznie przekraczającą wartość złomu. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać najlepszy punkt.

Stacja demontażu czy auto złom?

Od 2015 roku właściciele samochodów nie są już zobowiązani do wnoszenia opłaty recyklingowej za utylizację wraku. Tzw. szroty wydają dokumenty potrzebne do legalnego wyrejestrowania auta, ale ceny złomu są bardzo niskie (około 30-50 groszy za kg). Z tego powodu warto rozważyć demontaż pojazdu. Wiąże się to z wyższymi stawkami, ponieważ niektóre wymontowywane części nadające się jeszcze do bezpośredniego użytku lub regeneracji zostaną sprzedane.

Stacja demontażu pojazdów – wybierz legalną firmę

Skup aut proponuje wiele przedsiębiorstw z całej Polski. Wybieraj jednak wyłącznie licencjonowane punkty. Stacja demontażu pojazdów powinna mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, wydane przez marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta (w przypadku miast na prawie powiatu). Kopia takiego dokumentu trafia do marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ) właściwego do miejsca wydania pozwolenia oraz adresu siedziby zbioru. Przed wyborem konkretnej firmy, możesz sprawdzić ich licencje właśnie w tych urzędach.

Legalnie działające stacje demontażu pojazdów wymagają:

  • okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszport),
  • tablic rejestracyjnych (zazwyczaj znajdują się one na pojeździe, skąd są demontowane i unieważniane przez pracownika stacji demontażu),
  • dowodu rejestracyjny samochodu (lub ewentualne zaświadczenia, że dowód został zatrzymany przez policję),
  • karty pojazdu (gdy była wydana i nie została zagubiona).

Firma powinna Ci wydać:

  • zaświadczenie o demontażu pojazdu,
  • unieważnione tablice i dowód rejestracyjny,
  • unieważnioną kartę pojazdu (o ile była przekazana).

Z tymi dokumentami będziesz mógł legalnie wyrejestrować swój samochód we właściwym wydziale komunikacji oraz otrzymać zwrot nadwyżki wpłaconej na ubezpieczenie OC. Tylko licencjonowane punkty dopełniają procedur prawnych i tych związanych z ochroną środowiska.

Demontaż pojazdów – sprawdź szczegóły oferty

Duża konkurencja na rynku demontażu pojazdów sprawia, że szczegóły ofert poszczególnych skupów znacznie różnią się od siebie. Podczas wyboru firmy zwróć uwagę na:

  • sposób wyceny – najwygodniejszym rozwiązaniem są wstępne kalkulacje podczas kontaktu telefonicznego, wykonywane na podstawie
  • informacji na temat m.in. marki, typu samochodu, rocznika, stanu technicznego, pojemności silnika,
  • rodzaj odbioru – często skupy mają własne autolawety i bezpłatnie odbierają samochody prosto od właściciela,
  • zakres działania – przedsiębiorstwo może kierować usługi w stronę osób z całej Polski lub konkretnego regionu,
  • sposób i termin płatności – od ręki – gotówką lub przelewem z odroczonym terminem (np. 14 dni).

Sprawdzona stacja demontażu pojazdów

Firma „Autokasacja U Jacka” zapewnia korzystny demontaż pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów wszystkich marek (w tym powypadkowych, po zalaniu, spalonych lub skorodowanych). Samochody odbierane są od Klientów bezpłatnie na terenie całego woj. kujawsko-pomorskiego. Skup aut działa legalnie, gwarantuje korzystne ceny i płatność gotówką od ręki.

Jak wybrać stację demontażu pojazdów?
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu