Wielu kierowcom nadal wydaje się, że złomowanie starego auta to najbardziej opłacalny i w zasadzie jedyny sposób na pozbycie się wraku, który nie nadaje się już do jazdy. Czy w istocie tak jest? Czy istnieją też inne alternatywy niż sprzedaż swojego samochodu na kilogramy w auto-złomie? I ile faktycznie wynosi cena za kg złomu samochodowego? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie!
Złomowanie pojazdów – zarobek czy dodatkowy koszt właściciela?
Jeszcze do niedawna na złomowaniu wraku nie tylko nie dało się zarobić, ale nierzadko to kierowca musiał ponosić koszty, chcąc oddać auto do kasacji. Wszystko przez opłatę recyklingową, która do 2015 roku wynosiła 500 zł. Efektem tego, wyeksploatowane pojazdy zalegały wszędzie: w garażach, na działkach, w lasach czy na innych, nielegalnych składowiskach. Obecnie, nie ma już obowiązku płacenia za chęć oddania starego samochodu na złom, a sama utylizacja wraku stała się szansą na niewielki (ale zawsze) zarobek.
Auto złom – ile wynosi cena za kilogram?
O niewielkim zarobku wspominamy nie bez powodu. Złom samochodowy jest zazwyczaj dużo tańszy niż aluminium, miedź czy nawet żelazo. Ceny za 1 kg surowca uzależnione są od kilku czynników. Pierwszym z nich jest typ samochodu. Najmniej firmy płacą za kilogram masy pojazdu osobowego – zwykle od 30 do 40 groszy. Odpady pochodzące z autokarów i TIR-ów są szacowane na ok. 0,50-0,60 zł, a opinią najdroższych na szrocie cieszą się auta dostawcze, które wyceniane są nawet na 70 gr za kg.
- Ważne: ceny mogą różnić się w zależności od miasta i regionu kraju. Inne stawki zaoferuje Ci skup w Bydgoszczy, inaczej Twój auto-złom wyceni punkt utylizacji w Poznaniu czy Wrocławiu.
Oddając auto na złom, możesz zrobić to na dwa sposoby. Niektóre firmy przyjmują wraki kompletne, czyli takie, których rzeczywista masa wynosi minimum 90% wagi wpisanej w dowód rejestracyjny. Inne z kolei oferują złomowanie pojazdów rozebranych, np. z wymontowanymi częściami, plastikami, szybami itp. W takich przypadkach ostateczna cena złomu zostanie pomniejszona o wartość każdego brakującego kg ciężaru samochodu.
Skup aut używanych – alternatywa dla złomowania
Kasowanie pojazdów na złomie – co potwierdzają opinie wielu kierowców – jest raczej mało dochodowym interesem. Oczywiście, auto złom pozwoli nam legalnie pozbyć się wraku, jednak zysk z takiej transakcji jest zazwyczaj symboliczny. Znacznie bardziej opłacalna będzie autokasacja w firmie, prowadzącej skup aut rozbitych, powypadkowych czy starych, ale także tych w pełni sprawnych. Jeśli chcesz pozbyć się wysłużonego wozu w okolicach Grudziądza, Bydgoszczy i na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, zgłoś się do nas! Autokasacja „U Jacka”, oferuje najlepsze ceny, formalności ograniczone do minimum i oczywiście gotówkę płatną od ręki! Skupujemy wszystkie modele, niezależnie od ich marki, rocznika i stanu technicznego.