Oddanie auta na złom to dla wielu kierowców ostateczność. Nie zawsze bowiem kasacja jest najbardziej opłacalną czy właściwą metodą pozbycia się starego pojazdu. Stanowi jednak podstawę do wyrejestrowania samochodu, co umożliwia rozwiązanie polisy OC. Co zrobić, by nie opłacać składki, jednocześnie nie oddając wraku na szrot? Podpowiadamy, jak wyrejestrować samochód bez złomowania!
Jak wyrejestrować stare auto?
Tak długo, jak jesteś właścicielem zarejestrowanego pojazdu, musisz opłacać od niego obowiązkowe ubezpieczenie. Koszty polisy są oczywiście zróżnicowane, jednak średni wydatek na OC w Polsce to kilkaset złotych rocznie. Składkę należy uiszczać nawet wówczas, jeśli nie korzystasz z auta – za brak ważnego OC naliczane są wysokie kary. Do wypowiedzenia polisy niezbędna jest wizyta w wydziale komunikacji i złożenie wniosku o wycofanie pojazdu z ruchu.
Samo wyrejestrowanie zwykle trwa około miesiąca i kończy się wykreśleniem auta z rejestru pojazdów oraz unieważnieniem jego tablic i dowodu rejestracyjnego. Po otrzymaniu odpowiednich dokumentów możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC i odzyskać ewentualny zwrot nadpłaconej składki. Jednak podstawą do wyrejestrowania auta jest zaświadczenie o przyjęciu go do kasacji. Złomowanie nie jest jednym powodem, dla którego możesz złożyć wniosek o wycofanie auta z ruchu.
Wyrejestrowanie samochodu bez złomowania – przykłady
Możesz przekazać swój pojazd do jednej z legalnie działających stacji demontażu pojazdów. Innym przykładem pozwalającym wycofać z ruchu samochód bez konieczności złomowania, jest jego kradzież, potwierdzona oświadczeniem policyjnym. Na szczęście, jeśli uda Ci się odzyskać swój pojazd, będziesz mógł zarejestrować go ponownie.
Bez kasacji wyrejestrować możesz także samochód, który uległ zniszczeniu lub został wywieziony za granicę. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie przedstawienie dowodu sprzedaży lub zaświadczenie o rejestracji auta w innym kraju.
A co z czasowym wyrejestrowaniem?
Wielu kierowców używa swoich aut sezonowo, np. przez kilka miesięcy w roku. Spora część z nich zastanawia się, czy istnieje możliwość wyrejestrowania ich na czas, gdy nie są eksploatowane. Niestety, obecnie w Polsce nie ma takiej możliwości. Czasowemu wycofaniu podlegają m.in. autobusy, ciągniki rolnicze czy samochody ciężarowe. W odniesieniu do aut osobowych poniżej 2,3 tony przepisy te nie obowiązują już od 1997 roku.
Skup aut – szansa na legalne pozbycie się pojazdu
Jak widzisz, katalog przypadków umożliwiających wyrejestrowanie samochodu bez jego złomowania, jest dość szeroki. Oczywiście nikomu nie należy życzyć kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że również w takich sytuacjach, wykreślenie auta z rejestru jest możliwie. A co w przypadku, gdy wrak samochodu nie nadaje się do użytku? Pamiętaj, że wówczas – zgodnie z prawem – staje się on niebezpiecznym dla środowiska odpadem i nie możesz nadal przechowywać go w garażu lub na działce. Skontaktuj się ze skupem samochodów i sprawdź, ile możesz otrzymać za zniszczone lub rozbite auto.