Chcesz, aby prowadzenie Twojego samochodu było komfortowe, a podróże stały się maksymalnie bezpieczne i ekonomiczne? Regularne przeglądy techniczne i wymiana wyeksploatowanych części na nowe stanowią przejaw dbania o auto. Bardzo ważna jest także cyklicznie przeprowadzana komputerowa geometria kół. Dowiedz się, z jakiego powodu warto tę usługę na stałe wpisać do kalendarza odpowiedzialnego kierowcy.
Co to jest zbieżność kół?
Na zawieszenie samochodu składa się wiele precyzyjnych elementów, które są ze sobą połączone. Od ich prawidłowej współpracy zależy działanie pojazdu i bezpieczeństwo na drodze. Zbieżność to parametr, który przedstawia położenie przednich oraz tylnych kół względem siebie. Określa się ją, wyznaczając kąt między torami par zamontowanych na tej samej osi. Wartość waha się od +3 do -3 stopni. Ustawienie zbieżne (dodatnie) występuje, gdy koła na tej samej osi są zwrócone do wewnątrz, rozbieżne – na zewnątrz, a zerowe – równolegle.
Na czym polega komputerowa geometria kół?
Podczas eksploatacji samochodu zbieżność kół ulega powolnemu rozregulowaniu. Zawieszenie składa się z elementów metalowych i gumowych, które się zużywają. To prowadzi do powstawania rosnących luzów. Proces ten nastąpi szybciej, gdy często jeździsz po dziurawych drogach lub wjeżdżasz na wysokie krawężniki. Komputerowa geometria kół pozwala wykonać precyzyjne pomiary. Na jej podstawie można dokonać ustawień w celu przywrócenia prawidłowej przyczepności i optymalnego zachowania pojazdu na drodze. Obejmuje:
- zbieżności kół,
- kąt ich pochylenia,
- kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
- kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.
Nieprawidłowa zbieżność – jak ją rozpoznać?
Problemy z geometrią kół najczęściej objawiają się:
- „ściąganiem” auta podczas jazdy na wprost,
- nierównomiernym zużyciem bieżników,
- piskiem opon podczas pokonywania zakrętów,
- opóźnioną reakcją na ruchy kierownicą.
Dlaczego należy kontrolować zbieżność kół?
Nieprawidłowa geometria zawieszenia przekłada się na tor jazdy różny względem osi auta. W praktyce prowadzi to do nierównomiernego zużycia bieżnika opon (wyciera się on w niektórych punktach). Jeżdżenie ze źle ustawionymi kołami obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Powoduje bowiem „ściąganie” auta na bok, co wymaga wzmożonej czujności. Ciągła konieczność korygowania toru jazdy bywa naprawdę męcząca zarówno podczas pokonywania dłuższych tras, jak i jazdy po zakorkowanych ulicach.
Opóźnione reakcje na ruchy kierownicą mogą doprowadzić do drobnych stłuczek, wpadnięcia w poślizg lub nawet poważnego wypadku. Warto również wiedzieć, że rosnący opór toczenia powoduje wyższe zużycie paliwa, co podnosi koszty eksploatacji samochodu.
Jak często kontrolować zbieżność kół?
Specjaliści zalecają wykonanie pomiarów minimum raz w roku. Usługę tę najlepiej jednak zamówić podczas każdej wymiany opon na sezonowe (wiosną i jesienią). Kontrola niezbędna jest również po stłuczkach i wypadkach drogowych oraz po wjechaniu na większą dziurę w jezdni.
Zbieżność kół – Toruń – skorzystaj z pomocy fachowców
Warsztat „Autokasacja u Jacka” z Torunia oferuje profesjonalne pomiary i ustawienia. Komputerowa geometria kół wykonywana jest za pomocą nowoczesnego sprzętu wykorzystującego obrazowanie 3D. To zapewnia najwyższą precyzję i zapobiega nawet najdrobniejszym błędom.