Wielu kierowców, chcąc obniżyć koszty naprawy swojego auta, decyduje się na zakup używanych części i podzespołów. Często daje to wymiernie oszczędności i rozwiązuje problem ograniczonej dostępności komponentów – zwłaszcza w przypadku starszych modeli, wycofanych już z produkcji. Na rynku wtórnym możesz znaleźć zarówno autoczęści z w pełni sprawnych pojazdów, jak i aut po kolizjach drogowych. Sprawdź, czy warto kupić części z samochodu powypadkowego i na co zwracać szczególną uwagę!
Co o częściach powypadkowych stanowi prawo?
Komponent pochodzący z uszkodzonego auta może być nawet kilka razy tańszy niż fabrycznie nowa część i nierzadko jest dostępny „od ręki”. Mimo tego część kierowców go nie kupi, obawiając się, że montaż takiego elementu wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 r. dzieli używane części do samochodów na:
- nadające się do ponownego użycia bez żadnych ograniczeń,
- mogące być ponownie zamontowane pod warunkiem dokonania ich przeglądu,
- takie, których ponowne wykorzystanie jest bezwzględnie zabronione.
Jak łatwo się domyślić, głównym powodem stworzenia takiej klasyfikacji jest bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów.
Jakie części mogą być ponownie montowane w samochodach?
Do kategorii powypadkowych części samochodowych, które mogą zostać ponownie użyte, zaliczają się m.in.:
- rozruszniki,
- zawory,
- głowice,
- szyby,
- ogumienie,
- felgi,
- elementy wykończenia wnętrza,
- oświetlenie oraz karoseria.
Zakaz stosowania dotyczy z kolei:
- poduszek powietrznych, pasów i innych elementów bezpieczeństwa,
- klocków i przewodów hamulcowych,
- katalizatorów, tłumików,
- filtrów,
- przewodów paliwowych.
Na co zwracać uwagę?
Nawet jeśli prawo nie zabrania montażu konkretnego podzespołu w samochodzie, przed zastosowaniem należy dokładnie sprawdzić jego wartość oraz przetestować sprawność. Do ponownej instalacji trzeba używać komponentów w pełni kompatybilnych z tymi zamontowanymi w pojeździe. Wszystko po to, by zapewnić sprawność poszczególnych układów oraz właściwy poziom bezpieczeństwa.
Używane części z gwarancją
Wielu sprzedawców handlujących częściami z samochodów powypadkowych oferuje je z dodatkową gwarancją. W zależności od rodzaju komponentu zwykle wynosi ona od kilkunastu dni do roku. Zakup z gwarancją to nie tylko pewność darmowego serwisu, ale również znak, że dystrybutor przed wprowadzeniem używanego komponentu dokonał jego przeglądu lub regeneracji.
Wybierz markowe części od sprawdzonego dostawcy!
Obawy przed kupowaniem części z samochodu powypadkowego często bywają nieuzasadnione. Wiele takich podzespołów, mimo pewnego stopnia wyeksploatowania, zapewnia znacznie dłuższą trwałość i wyższą jakość niż fabrycznie nowe części mniej uznanych firm. Warto mieć to na uwadze i skorzystać z oferty sprzedawców proponujących sprawdzone, markowe podzespoły z aut używanych. Jeśli poszukujesz autoczęści, nie chcesz przepłacać, a Twoimi priorytetami są niezawodność i bezpieczeństwo, już dziś sprawdź naszą ofertę!