Przekazanie samochodu do stacji demontażu daje podstawę do ubiegania się o zwrot zapłaconego OC. Ubezpieczyciel wypłaci Ci część składki proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do zakończenia polisy. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest jednak oddanie wraku na legalne złomowisko. Sprawdź, jakie dokumenty musisz przygotować i co zrobić, by otrzymać zwrot z OC podczas złomowania pojazdu!
Jak zezłomować wrak samochodu?
Rozbity, uszkodzony lub nienadający się do dalszego użytku pojazd możesz zezłomować, w legalny sposób pozbywając się problemu zalegającego wraku. Przekazanie go do stacji demontażu pozwoli Ci na jego wyrejestrowanie oraz ubieganie się o zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie. Aby zezłomować auto w skupie, musisz przygotować takie dokumenty jak:
- dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeżeli była wydana),
- zaświadczenie z wydziału komunikacji, jeżeli nie posiadasz dowodu rejestracyjnego,
- dowód osobisty,
- umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
- upoważnienie od właściciela pojazdu, jeśli nie jesteś nim Ty,
- pisemną zgodę wszystkich współwłaścicieli na złomowanie samochodu,
- kopię wpisu do CEIDG w przypadku auta zarejestrowanego na firmę.
Jak odzyskać OC podczas złomowania pojazdu?
Skup samochodów przeprowadza złomowanie pojazdów, wydając właścicielowi odpowiednie dokumenty. Należy udać się z nimi do właściwego wydziału komunikacji, w celu wyrejestrowania. Dopiero wtedy możesz ubiegać się o zwrot części zapłaconego OC. Pamiętaj, że jedynie zaświadczenie wystawione przez legalnie działającą stację demontażu daje Ci możliwość odzyskania pieniędzy zapłaconych firmie ubezpieczeniowej. Umowa kupna-sprzedaży wraku zawarta z przypadkowym handlarzem nie uprawnia do zwrotu niewykorzystanej składki OC (chyba że wykupi on własną polisę). Poza tym zyskujesz pewność, że Twój wrak nie zostanie wykorzystany np. do popełnienia przestępstwa, ani nie będzie zatruwał środowiska, zalegając na nielegalnym złomowisku.
Złomowanie samochodu a brak OC
Samo oddanie starego auta na złom w przypadku braku opłaconej składki OC nie wiąże się z nałożeniem kary, o ile wcześniej nie zrobi tego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli jednak nieubezpieczony pojazd będziesz chciał wyrejestrować w wydziale komunikacji, niedopełnienie obowiązku wyjdzie na jaw, ponieważ pracownik zobowiązany jest do wpisania w odpowiednią rubrykę daty ubezpieczenia auta. W przypadku wykrycia braku aktualnej polisy urząd zobowiązany jest zawiadomić UFG, który wzywa właściciela do zapłaty kary.
Gdzie zezłomować stary samochód?
Chcesz odzyskać OC podczas złomowania pojazdu? Jedynym, co musisz zrobić, jest oddanie auta na złom do legalnej stacji demontażu, posiadającej zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie takiej działalności. Mając wszystkie niezbędne dokumenty, uzyskanie zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej będzie jedynie formalnością. Zamieszkujesz województwo kujawsko-pomorskie? Skontaktuj się z naszym skupem aut i przekonaj się, że Autokasacja „U Jacka” to legalne, szybkie i bezproblemowe złomowanie pojazdów.