Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Kilkanaście lat temu uznawana była za luksus, obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie kupna samochodu bez niej. Mowa oczywiście o klimatyzacji, która ułatwia podróżowanie w upalne dni, a zimą pozwala cieszyć się ciepłym wnętrzem. Aby system sterowania temperaturą w aucie działał bez zarzutu, niezbędne jest regularne wykonywanie czynności kontrolno-obsługowych. Część z nich możesz przeprowadzić samemu, jednak w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy oferowanej przez profesjonalny serwis. Z tego artykułu dowiesz się jak dbać o klimatyzację i na jakie niepokojące objawy zwrócić szczególną uwagę.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Odpowiednia troska o stan auto-klimy wymaga podstawowej wiedzy o budowie tego układu. Jego obligatoryjnymi elementami są:

  • sprężarka,
  • zasobnik,
  • skraplacz,
  • parownik,
  • filtr kabinowy.

Wszystkie razem stanowią zamknięty obieg, w którym przepływa czynnik chłodniczy, oczyszczany i odwilgacany w zasobniku. Następnie trafia on do skraplacza, gdzie zamienia się na ciecz, a potem do parownika. Tam na skutek gwałtownego obniżenia temperatury dochodzi do wydmuchu zimnego powietrza do kabiny pasażera, jednak zanim chłodny powiew trafi do wnętrza auta, poddawany jest oczyszczeniu, przechodząc przez filtr.

Jak dbać o system klimatyzacji samochodowej?

Prawidłowa eksploatacja auto-klimy możliwa jest wyłącznie przy zapewnieniu jej pełnej szczelności. Wszelkiego rodzaju wycieki powinny więc zostać zbadane, a powodujące je nieszczelności – usunięte poprzez naprawę lub wymianę. Równie ważna jest dbałość o kondycję sprężarki, która pracuje niezależnie od tego, czy włączasz klimatyzację, czy nie. Błędem jest jej nieużywanie w okresie jesienno-zimowym, właśnie z uwagi na ryzyko zastania się kompresora oraz współpracujących z nim elementów. Warto więc regularnie uruchamiać system, w celu zapewnienia odpowiedniego smarowania. Kolejnym ważnym elementem dbałości o układ sterowania temperaturą jest cykliczne kontrolowanie stanu filtra kabinowego, a w razie potrzeby jego wymiana. Im więcej zanieczyszczeń, tym trudniejszy przepływ powietrza, a co za tym idzie – obniżona wydajność klimy.

Kiedy należy wykonać przegląd klimatyzacji?

Postępowanie według powyższych wskazówek pozwoli Ci zadbać o prawidłową kondycję całego systemu. Nie oznacza to jednak, że w regularnych odstępach czasu nie powinieneś wykonać kompleksowego przeglądu całego układu w profesjonalnym serwisie klimatyzacji. Dobrą praktyką jest wykonanie takiego badania raz na 2 lata i połączenie go z wymianą filtrów: powietrza oraz kabinowego.

Jak wybrać serwis klimatyzacji?

Jeśli zamieszkujesz Ciechocinek, Aleksandrów Kujawski lub okolice, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Autokasacja „U Jacka” oferuje profesjonalny serwis klimatyzacji oraz kompleksowe przeglądy i usuwanie awarii. Jeśli zauważyłeś niepokojące oznaki w postaci wycieków, spadku wydajności układu chłodzenia czy przykrych zapachów wydobywających się z kratek nawiewu, skontaktuj się z nami i umów wizytę w serwisie, korzystając z szybkich terminów i przystępnych cen.

Jak dbać o klimatyzację?
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Close Menu